Mindent a Nemzeti Tengelysúlymérő Rendszerről [TSM]
Mit tudunk eddig a Nemzeti Tengelysúlymérő Rendszerről?
Május 31-ig tart a bírság kiszabás nélküli teszt időszak. Összeszedtük a legfontosabb információkat a működéséről.
Mérföldkövek:
2017.szeptember 19: Tesztjelleggel elindul a Nemzeti Tengelysúlymérő Rendszer (TSM), ami a túlterhelt gépjárműveket hivatott kiszűrni a forgalomból.
2018. május 31: Eddig tart a bírság kiszabás nélküli teszt időszak.
2018. június 30: Innentől már jogsértésnek minősül az a túlsúly, amelyekben a túllépés mértéke meghaladja a 2%-ot
2018. július 1-től december 31-ig: Jogsértésnek minősül az a túlsúly, a melyekben a túllépés mértéke meghaladja az 1%-ot.
Mi a tengelysúlymérő rendszer lényege?
A tengesúlymérő rendszer kiépítése a közlekedésbiztonság és a közutak állapotának javítására kezdődött el 2016-ban. Előzetesen tíz helyszínre került előre telepített, aszfaltba épített mérőrendszer, amely a rajta áthaladó 3,5 tonna össztömeget meghaladó tehergépkocsik tengelyterhelését és össztömegét méri. Ez a szám 2018 márciusáig 89-re bővült. A mérőpontok a hozzájuk csatolt kamerarendszer segítségével a rendszám alapján azonosítják be a tehergépkocsikat, így állapítva meg az esetleges szabálysértést. Amennyiben az előszűrés túlsúlyosnak ítéli meg a gépkocsit, a hatóság megállíthatja a járművet és bírságot szabhat ki, illetve kérheti a szabálysértés, vagyis a túlterhelés megszüntetését.
A rendszer által gyűjtött adatok egy már meglévő, központi adatbázisban futnak össze más releváns hatósági adatokkal. A hálózat folyamatos fejlesztés alatt áll, optimalizálásával pedig elérhető lesz, hogy adott jármű azonosítása mellett a fuvarfeladat minden vonatkozása (például az útdíj megfizetése, az esetleges EKAER regisztráció, a jármű és az üzembentartó igazgatásrendészeti és közlekedési hatósági adatai, stb.) egy időben, automatikusan ellenőrizhetővé váljon.
Hol találhatóak jelenleg kapuk?
Az egyes mérőpontok az alábbi térképen tekinthetőek meg:
Milyen bírságra számíthatok, ha túllépem a megengedett súlykorlátozást?
A bírság mértékét az alábbi táblázatban foglalja össze:
[forrás: nit.hu]
Magyarázat a táblázathoz (ED törvény):
§ Jogosulatlan úthasználatnak minősül – a 9. § szerinti mentesség eseteinek kivételével -, ha:
a) az útdíjköteles elemi útszakasz használatának megkezdése előtt az adott útdíjköteles gépjármű vonatkozásában – a c) pontban foglaltakat ide nem értve – nem keletkezett úthasználati jogosultság a 6. § (2) bekezdésében foglaltak szerint,
b) a díjfizetésre kötelezett az útdíjköteles elemi útszakaszt a díj- vagy környezetvédelmi kategóriájánál alacsonyabb díj- vagy környezetvédelmi kategóriához tartozó bevallás alapján használja, vagy
c) az útdíjköteles elemi útszakasz használatára az érintett gépjármű vonatkozásában van hatályos, az útdíj szolgáltatóval kötött – az e törvény szerinti bevallások útdíj szedőhöz történő benyújtására és útdíj megfizetésére vonatkozó – szerződése, amelynek keretében az e törvény szerinti bevallási kötelezettségének teljesítése érdekében fedélzeti eszköz használatára jogosult, de a fedélzeti eszköz az úthasználat időpontjában szerepel az érvénytelenített fedélzeti eszközök nyilvántartásában, vagy annak egyéb módon nem biztosított a külön jogszabályban meghatározottak szerinti szabályszerű működtetése,és az útdíjköteles elemi útszakasz használatának megkezdése előtt egyéb módon nem keletkezett a 6. § (2) bekezdésben meghatározott úthasználati jogosultság.
Melyik a vonatkozó szabályozás?
A közigazgatási bírságok alapja ebben a körben (nem csak TSM tekintetében) a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény (Kkt.) 20. §-a, az objektív bírságé pedig a 21.§.
[forrás: webeye.eu]
Köszönjük az összefoglalást a WebEye-nak!
Fedélzeti teherautó mérlegeinkről ezen az oldalon tájékozódhatnak, információ és ajánlatkérésért pedig az info@euroscale.hu email címen vagy a +36303060985 telefonszámon tudnak elérni minket.