IPARI KENŐRENDSZEREK
Automata kenőpatronok
Kézi kenés/karbantartás
Az ipari kenőrendszerek változatossága és szerte ágazódása miatt, most csak a legfontosabb megoldásokra térünk ki.
Az iparban, a '90-es évektől egyre inkább teret nyer a korszerű, és gazdaságos progresszív kenés, legyen szó olajzásról, vagy zsírzásról. A hagyományos, robusztus kétvezetékes kenést váltja, hiszen a gépek, berendezések mérete is
egyre csökken, kidolgozásuk finomodik, így kisebb kenési teljesítményre van szükség, a korábbiakhoz képest.
A nehézipar (acél, cementipar, vegyipar) korábbi területein viszont még folyamatosan üzemelnek a többvezetékes, és a kétvezetékes zsírzók. Az automotív és a könnyűipar, az élelmiszeriparral karöltve viszont már a finom-mechanikai megoldásokat telepíti, így egyre inkább teret nyer a progresszív zsírzás mellett az egyvezetékes olazás, vagy az ún. MQL (Minimal Quantity Lubrication), a minimálkenés.
Most röviden megpróbáljuk jellemezni és leírni az általánosan elterjedt kenőrendszereket, illetve hivatkozni a mellékletekben gyakorlati példákra:
A kenési technika lényege a "szinte-száraz-kenés", azaz a kenést, hűtést kívánó felületekre csak az éppen elegendő kenőanyagot hordja fel. A felhordás lehet olajcseppek, vagy spray formában, egyes esetekben kiemelkedő jelentősége van a hordozó levegő hűtő hatásának. Minőségi kenőanyagokat igényel.
Elterjedt:
-
szerszámgépek és szerszámok kenése, munkafelületek kenése (húzás, vágás, hajlítás, formázás, stb.)
-
láncok, szíjak, lineáris csapágyak kenése
-
speciális alkalmazások
Alkalmazott rendszerek: olajpermet kenőrendszerek, Vip4Chain - Vip4Tools, Near-Dry Machinery
A nevéből adódóan, az olajszivattyút követően kvázi egy gerincágban közlekedik a kenőanyag. Az adagoló, kiosztó elemek, mint "dróton-a-fecskék" vannak ráültetve a központi ellátó vezetékre, és kvantált mennyiségben adagolják a kenőolajat a kenési pontok felé. Általánosan elterjedt formái a fojtásos-fúvókás olajkenés, vagy a korszerűbb és biztonságosabb injektoros olajkenés. Az injektoros rendszerek képesek a hígabb konzisztenciájú (NLGI 000 vagy 00) kenőanyagok kiszállítására is. Alkalmazható 80-1200 kenési pont ellátására, kisebb alapterületen.
Elterjedt:
-
szerszámgépek szánkenése, feldolgozó, megmunkáló gépek csapágykenése
-
csepegtető lánckenés
-
mezőgazdasági gépek hajtásainak, láncainak kenésére
Alkalmazott rendszerek: Lincoln Centromatic, SL, Dropsa 33V, System01, Vogel és Delimon olajzók
A progresszív rendszerek, nevükből adódóan, a szivattyútól kiindulva, az elosztókon keresztül, mint egy fa gyökérzete ágazik szerte, és osztja szét a szállított kenőanyagot a kenési pontok felé. A "fentről" beadagolt kenőanyagot az elosztók hangoltan (esetenként szabályozható módon) szétosztják a kimeneteik felé, majd azok alá további elosztók sorolhatóak. Általánosan 60-80 kenési pontig alkalmazhatóak, masszív és magasnyomású rendszerek. A szállító szivattyúk dugattyús elven működnek, saját tartállyal, beépített vezérléssel is elérhetőek. A kompakt verziók 12/24 VDC, az ipari, fémtartályos kivitelek 230/400VAC feszültség ellátást kívánnak, de elérhetőek pneumatikus, vagy hidraulikus meghajtással is. A tartályok mérete választható 2kg-tól akár 100kg-ig.
Elterjedt:
-
szinte minden területen a mobil alkalmazásoktól a legkeményebb körülményekig
Alkalmazott rendszerek: System26 progresszív, Lincoln Quicklub, illetve számtalan egyéb változatuk
Ezen kenőrendszerek javarészt a múlté, hiszen többségében már csak a gumigyártás területén építenek, nagy szállítási kapacitással rendelkező többvezetékes rendszereket, de ezeket is kiváltja az ún. cirkulációs olajzás.
Többvezetékes kenőrendszerek
A nehéziparban, a robusztus, extrém körülmények között dolgozó, kiterjedt berendezések óriási zsírigényét, vagy a nagy távolságok miatt a kétvezetékes rendszerek fejlődtek a legkorábban. A szivattyútól induló, két gerincág vastag, nagy átmérőjű csövezéssel hatalmas kenőanyag mennyiséget képes kiszállítani, akár 1000-1500 zsírzási pont felé, egy ütemben. A robusztus kivitelezés, nagy anyagigényből adódó beruházási költségek miatt azonban egyre inkább visszaszorul, és helyet ad kisebb progresszív rendszereknek.
Elterjedt:
-
gumigyártás, cement és acélipar nagy méretű berendezéseinek zsírzásában
-
présgépek, hengerművek kenése
Alkalmazott rendszerek: Dropsa Modular Dual Line, Lincoln
A láncok megfelelő olajzása elengedhetetlen, hiszen a lánc az egyik lebonyolultabb gépészeti elem, kenéstechnikai szempéntból.
A lánckenés mára egy specializált és kiterjedt és önálló szakmai területté vált, számos gyakorlati megoldás létezik a szinte számtalan lánc optimális kenésére.
A lánc (rendszerek) egyedi adottságaihoz tervezzük az adott kenéstechnikai alkalmazásokat,
Présüzemekben, fémmegmunkáló technológiáknál, nyitott fogaskerék-hajtások esetében előfordul, hogy a kenőanyagot, a kenni szükséges felületre nem lehet közvetlenül felhordani (csepegtetni, rávezetni, stb.), ilyenkor kerülnek előtérbe a kenőanyag szóró rendszerek. Lényegük, hogy az olajat, zsírt a kenési ponttól messzebbről, 200-300mm, akár 500mm távolságról kell az adott felületre rájuttatni.
A kenés és az alkalmazás típusától függően (olaj, zsír) több féle megoldást alkalmazunk, esetenként egyedi gyártásban is.
Kenőanyagszóró rendszerek
Speciális kenőrendszerek
A számtalan alkalmazási területen, időnként felmerül egy-egy "extrémnek" nevezhető feladat is, akár a sínek, pályák vagy fogaskerekek speciális kenésére.
Tipikus présüzemi alkalmazás a filchengeres előkenés, ahol a megmunkálás (lyukasztás, mélyhúzás, vágás, stb.) előtt az alapanyagra megfelelő vastagságú olajfilmet viszünk fel. Ehhez az olasz Millutensil kiváló eszközei kínálják a legköltséghatékonyabb megoldást.
A kenéstechnikai megoldások mellett, egyéb présüzemi berendezéseket is kínálunk, ezekről bővebben a Millutensil Présüzemi Megoldások oldalunkon tájékozódhatnak.